برملا شدن مشکل اصلی صنعت فولاد کشور در مسکن آیا مسکن پاشنه آشیل صنعت فولاد کشور است؟ معرفی کمیسیون صنایع معدنی مجلس به افزایش قیمت مسکن به ویژه در شهرهای بزرگ و برخی منابع این افزایش قیمت فولاد در بورس کالا است. هستند

به گزارش خبرگزاری «آرانیوس»، حوزه صنعت فولاد در این مقاله اعلام کرد: بر اساس محاسبات کتاب آماری تحلیل فولاد ایران، سهم فولاد از هزینه ساخت در تمامی ماه های سال 1401 بین 1.4 و 2.1 درصد “. یعنی حتی اگر قیمت فولاد در ایران به صفر هم برسد، قیمت مسکن تنها 1.4 تا 2.1 درصد کاهش می یابد که اصلا عدد قابل توجهی نیست! با صفر قیمت فولاد، قیمت خانه 5 میلیاردی در تهران از 70 به 105 میلیون تومان کاهش می یابد!

در بخشی از این مقاله آمده است: بر اساس آمار بانک مرکزی طی 10 سال 1391 تا 1400 متوسط ​​نرخ رشد سالانه سرمایه ترانزیتی در بخش ساختمان منفی 5.2 درصد بوده است. در عین حال، در مدت مشابه میانگین سالانه رشد تولید یراق آلات در ایران 6.2 درصد مثبت بوده است. بحران سرمایه گذاری در بخش مسکن منجر به بحران در تقاضای مصرف کنندگان به ویژه برای قطعات فولادی بلند شده است.

دلیل بحران سرمایه گذاری در بخش مسکن چیست؟ ایران دهمین تولیدکننده فولاد جهان، هشتمین تولیدکننده فولاد سیمانی در جهان و هجدهمین کشور بزرگ جهان است و نباید مشکلی در ساخت مسکن داشته باشد. ریشه بحران در بخش مسکن در ایران به سهم بسیار بالای زمین در قیمت تمام شده مسکن برمی گردد. بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، سهم زمین از قیمت مسکن در ایران به 60 درصد و در تهران به 70 درصد می رسد. برای مقایسه، بر اساس تحلیل های آماری فولاد ایران، سهم فولاد در قیمت ساخت و ساز در تمام ماه های سال 1401 از 1.4 به 2.1 درصد تغییر کرده است.

با قاطعیت می توان گفت که بازار زمین در ایران تنها بازار بی ضابطه و تنها بازاری است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت هیچ مقرراتی نیست. حتی بازار شکر در ایران با تنظیم بازار شکر تنظیم می شود، اما در بازار مسکن هیچ تنظیم قیمتی وجود ندارد. این امر باعث شده است تا دهه ها زمین خواری و زمین خواری در ایران وجود داشته باشد. عجیب است که گاهی اوقات قیمت آهن و سیمان برای تثبیت قیمت مسکن در کشور در دوره های زیادی کنترل می شود، اما در بازار زمین که بیشترین سهم را در قیمت مسکن دارد، مقرراتی وجود ندارد.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ