قوانین اعطای ملک بزرگ در تهران با وام شهرداری

عنوان 20- طبق مقررات موجود املاک کلان در تهران که ارزش ریالی آنها از حد معینی بیشتر است بدون کسب مجوز از شورای شهر قابل واگذاری و ترخیص نیست. از این رو در چند ماه گذشته لایحه قانونی واگذاری برخی املاک متعلق به شهرداری تهران مورد پذیرش شورای شهر قرار گرفت که به تصویب نمایندگان مجلس شهر نیز رسید. این حادثه تقریبا بلافاصله پس از اعلام علی ریزو ذوکونی مبنی بر پرداخت 90 درصد از بدهی های شهرداری تهران تا پایان سال جاری رخ داد و به نظر می رسد نقشه راهی است که مدیریت شهری برای رهایی از بدهی دنبال خواهد کرد.

سقف مصوب بودجه شهرداری تهران برای سال جاری حدود 76 هزار تومان و کل بدهی های شهرداری از دوره های قبل نیز حدود 70 هزار تومان است. با این تعریف مشخص می شود که پرداخت بیش از 60 هزار تومان از کل بدهی در ماه های باقی مانده از سال جاری با ظرفیت های بودجه مصوب مطابقت ندارد.

اکنون با واگذاری ملکی به مساحت 4 هزار مترمربع واقع در منطقه 18 به مبلغ 4200 میلیارد ریال به بانک مشخص شده است که شهرداری برای پرداخت بدهی های انباشته روی چه ظرفیتی حساب باز کرده است. فروش دارایی های ملکی در اختیار شهرداری راهی است که مدیران شهری برای کاهش بار بدهی تهران و فراهم کردن امکان دریافت وام جدید از شبکه بانکی برای پروژه های عمرانی آتی در پیش گرفته اند. اما آیا راه حل صرفه جویی در بدهی های انباشته به نفع شهر و شهروندان انتخاب شده است؟

پاسخ کارشناسان به این سوال قطعا منفی است. طرفداران واگذاری املاک مشاع، جریمه های روزانه معوقه وام بانکی شهر را از شهر و شهروندان دلیلی برای رهایی از این بدهی ها به هر قیمتی حتی با اعطای اموال شهری به ویژه ملکی می دانند. ویژگی در این میان، اصل مهمی که در این بحث فراموش شده، ارزش بی بدیل دارایی های ملکی شهر است.

هر ملکی که داده می شود مانند بخشی از پس انداز آینده شهر است و تفاوتی بین زمین خام و زمین نیست. املاک بارگیری شده با کاربری های مختلف، در صورتی که به عنوان دارایی شهری نگهداری شوند، می توانند زمینه ساز کسب درآمد پایدار در قالب استفاده از ابزارهای پولی یا حداقل اجاره ملک باشند و در مورد املاک خام، مشخص است که محدوده محدودی از شهر متعلق به این دسته از اراضی است و باید در اختیار دستگاه اجرایی دولت شهرستان باشد تا در آینده بر اساس نیاز شهر برای ارائه خدمات سرانه و یا خدمات مورد استفاده قرار گیرد. هر گونه استفاده ضروری دیگر به این ترتیب مشخص می شود که واگذاری ملک به معنای هزینه بانک آینده تهران است. این هزینه ای است که هیچ درآمدی نمی تواند جایگزین آن در آینده شود. علاوه بر این، هر قطعه زمین در شهر دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از نظر مختصات با هیچ زمین دیگری قابل مقایسه نیست. اما واگذاری اموال هزاران میلیارد تومانی به وام دهندگان بانک های شهر، اشتباهی است که در این مدت از سوی دولت شهری برای اخذ وام لازم برای راه اندازی مجدد وام از شبکه بانکی انجام شده است.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما