بررسی زمین لغزش سیمره

1
441
زمین لغزش سیمره

بررسی زمین لغزش سیمره

در اردیبهشت ماه سال جاری آقایان  jean F . Schneider  و Dr.Andreas von Poschinger برای بررسی های زمین لغزش سیمره وارد استان لرستان شدند.

آقایان  jean F . Schneider  و Dr.Andreas von Poschinger به همراه دکتر نوری یزدان و دکتر بهاروند و جناب آقای دکتر رهنما راد و آقای مهندس فاضلی اولادی از زمین لغزش سیمره باز دیدکردند. زمین لغزش سیمره بزرگترین لغزش در دنیا می باشد در سال گذشته ثبت ملی در میراث کرد.

این لغزش در بخشی از زون زاگرس چین خورده(زاگرس میانی) در شهرستان پلدختر  دیده می شود. و به صورت تپه ماهوری های با ارتفاع متفاوت که بر روی تشکیلات گچساران که خود نیز تپه ماهوری می باشد لغزیده اند.

زمین لغزش سیمره ۳۰۰ متر و به طول ۱۵ کیلومتر در دامنه شرقی کبیرکوه اتفاق افتاده است. بررسی هایی که در منطقه انجام شده حاکی از وجود یک گسیختگی بر روی یال شمالی رشته کبیرکوه می باشد.

در این منطقه سازند سروک به صورت وسیع و ضخامت زیاد در قسمت جنوب محدوده زمین در تاقدیس کبیرکوه رخنمون دارد و بر روی سازند شیلی گرو قرار گرفته و در حد بالایی آن سازند آهکی- مارنی ایلام می باشد.

علت اصلی وقوع این زمین لغزش ناپایداری های تکتونیکی از قبیل شیب بسیار زیاد لایه های زمین،زلزله ناشی از فعالیت گسل کبیرکوه که یک گسل معکوس لرزه زا است.

وجود سازند پابده گورپی در زیر آن، خالی شدن قاعده سازند آسماری به وسیله رودخانه کرخه، عملکرد پدیده کارست در قاعده سازند آسماری و احتمالا وقوع بارش و نزولات جوی بسیار می باشد.

پس از بازدید از منطقه جلسه ای با حضور دکتر رهنماراد و آقای دکتر بهاروند و مهندس فاضلی مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی و آقای دکتر نوری یزدان در محل اداره کل زمین شناسی  لرستان برگزار شد و در این خصوص مباحثی مطرح گردید.

1 پیام

ارسال پیام شما