گزارش پتانسیل ها و ذخایر معدنی استان لرستان

0
249

مقدمه گزارش

استان لرستان در غرب ایران با موقعیت منحصر به فرد خود دارای پتانسیل های خدادادی زیادی می باشد. یکی از این پتانسیل ها  ذخایر مواد معدنی می باشد که شامل مواد معدنی همراه با سنگ های آذرین ، دگرگونی و رسوبی می باشد. به گونه ای که ۲۰ درصد از کل معادن کشور در استان لرستان قرار دارد.

لرستان نامی تاریخی برای سرزمین و سکونتگاه مردم لر است. این منطقه در طول تاریخ به مناطق مختلفی تقسیم شده ‌است. که از آن جمله می‌توان به پیشکوه و پشتکوه اشاره کرد. استان لرستان از نظر جغرافیایی در غرب ایران واقع شده و در بین کوه های زاگرس محصور شده است. از لحاظ زمین شناختی قسمت غربی این استان در زون رسوبی زاگرس و قسمت شرقی آن در زون آذرین-دگرگونی سنندج-سیرجان می باشد. این استان سرزمینی با آب و هوای معتدل و کوهستانی است که بین ۳۲ درجه و ۳۷ دقیقه تا ۳۴ درجه ۲۲ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۵۱ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی و در بین کوه های زاگرس واقع شده ‌است . اشترانکوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است و پست‌ترین نقطه در جنوبی‌ترین منطقه استان با ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد . جاذبه های گردشگری این استان را می تواند در سه گروه طبیعی، تاریخی و فرهنگی جای داد. این استان را می توان سرزمین قله های بلند، دره ها، آبشارها، رودخانه ها، دریاچه ها و چشمه ها، پل های باستانی و دیگر جاذبه گردشگری زاگرس دانست.

لرستان در غرب ایران از شمال با استان‌ های همدان و مرکزی، از شرق با استان اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با استان ‌های کرمانشاه و ایلام همسایه‌ است. همچنین این استان از طریق باریکه‌ای در سمت جنوب شرقی دارای مرز بسیار کوتاهی با استان چهارمحال و بختیاری است. این استان ۲۸٫۲۹۴ کیلومترمربع مساحت و بیش از یک میلیون و هفتصد و پنجاه و چهار هزار نفر جمعیت دارد که سیزدهمین استان ایران از نظر جمعیت می‌باشد و یکی از استان‌های پرجمعیت ایران به شمار می‌رود. طبق آمار سال ۱۳۸۵ خرم‌آباد مرکز استان بیستمین شهر پر جمعیت کشور است.

براساس یافته ‌های باستان شناسی این منطقه یکی از نخستین سکونتگاه ‌های قدیمی بشر است و مفرغ لرستان از شهرت باستان ‌شناسی زیادی برخوردار است. لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را به خود اختصاص داده ‌است. استان لرستان سومین استان پرآب کشور است و ۱۲ درصد آبهای کشور را در اختیار دارد. این استان علیرغم غیرمرزی بودن خسارت ‌های بسیاری در جریان جنگ ایران و عراق متحمل شده‌ است. برابر با جدیدترین تغییرات در تقسیمات کشوری، استان لرستان ۱۱ شهرستان، ۲۷ بخش و ۸۴ دهستان دارد. استان لرستان هم اکنون دارای ۲۳ نقطه شهری و نزدیک به ۳۰۰۰ روستا می‌باشد. شهرهای این استان شامل ازنا، الشتر ( سلسله ) الیگودرز، بروجرد، پل دختر، خرم‌آباد، نورآباد ( دلفان )، دوره، دورود، کوهدشت می باشند.

شما میتوانید برای مشاهده کل گزارش آن را دانلود کنید

ارسال پیام شما