گزارش ذخایر قیر طبیعی استان لرستان

1
240
ذخایر قیر طبیعی

مقدمه

بیتومین یا قیرطبیعی یک اصطلاح عمومی است و به دسته¬ای از مواد هیدورکربنی که خاصیت اشتعال داشته و در CS2 حل می¬شوند، گفته می¬شود. بیتومین¬ها شامل گروه¬های آسفالت، آسفالتوئید، واکس¬های معدنی و غیره می¬باشند. تقریباً تمام نواحی مهم نفتی جهان در ابتدا توسط حضور قیرهای طبیعی بر روی سطح زمین کشف شده¬اند. میدان نفتی مسجدسلیمان یکی ازاین میادین است. امروزه این عامل اکتشافی برای نفت، از ابتدایی ترین روش¬های پی جویی محسوب می¬شود چرا که روش¬ها و تجهیزات بسیار قابل اعتمادتری جایگزین آن شده اند. اما ازسوی دیگر کاربردهای جدیدی (مصارف صنعتی) برای قیرطبیعی بوجود آمده است که تا چنددهه اخیر ناشناخته بوده و لذا دوباره کشف این ماده از اهمیت نسبی برخوردار شده است. اولین استفاده بشر از بیتومین به عنوان مصالح راه و ساختمان در حدود ٣٠٠٠ سال قبل از میلاد مسیح ثبت شده است. یکی از روش¬های استفاده از بیتومین، مخلوط کردن آن با شن و مواد آلی بوده است که در ساختن نهرها و پایه به عنوان ملات بین ردیف¬های سنگ یا آجر مورد استفاده قرار می¬گرفت.
قیرهای طبیعی در اکثر نقاط نفت خیز ایران وجود دارند و توسط سازمان زمین شناسی در برخی از نقاط ناحیه کوهدشت در استان لرستان، گیلان غرب و قصرشیرین در استان کرمانشاه (شرکت مهندسین مشاور عالی کاوزاگرس ١٣٨٧؛ محمدی، ١٣٩١) و استان ایلام (عابدی و همکارن، ١٣٨١) پی جویی و اکتشاف صورت گرفته است.

قیر طبیعی:

در خاورمیانه قبل از ثبت¬های تاریخی قیر، آسفالت و مواد مرتبط مورد استفاده قرار می گرفتند. بررسی مکان های باستان شناسی خیلی وقت پیش ۴۰۰۰ قبل از میلاد مسیح نشان داده شده که قیر برای ضد آب کردن سقف های از جنس نی و قایق ها استفاده شده است. بین سال های ۲۵۰۰ و ۳۲۰۰ قبل از مسیح، قیرها برای ملات، روکش جاده، عایق کاری، درزگیری و آبراهها استفاده می شد. منبع قیرها، نشت نفت و ذخایر آسفالت بودند که بعضی از آنها تا این اواخر استخراج شدند. با گذشت زمان روش هایی برای بیرون کشیدن نفت از قیر برای بدست آوردن نفتا و کروسین گسترش یافت که برای روشنایی،پخت و پز، گرما و موارد نظامی استفاده می شد.

توصیف قیرهای طبیعی و مواد مرتبط

قیرهای طبیعی

هیدروکربن¬ها مولکول هایی هستند که از هیدروژن و اتم¬های کربن تشکیل شده اند و سری های پیوسته¬ای از ترکیب¬های ارگانیک که گستره¬ای از قیر طبیعی (سنگین ترین)، نفت خام، و متان (سبک¬ترین) را تشکیل می¬دهد. در طبیعت، هیدروکربن ها از مخلوط های پیچیده ای با غیر هیدروکربن ها تشکیل شده اند. این ترکیب ها براساس نسبت های کربن- هیدروژن (H/C) اتمی آنها و اکسیژن – کربن متفاوت هستند و نیز شامل مقدار قابل توجهی از نیتروژن، اکسیژن، سولفور و فلزهای کمیاب می باشد. چنین ترکیبی بیتومن طبیعی است.
بطور طبیعی، این ترکیب های پیچیده بوسیله حلالیت آنها در محلول های ارگانیک مختلف از قبیل کربن دی سولفید و بوسیله ذوب شدن آنها، به هم جوش خوردن یا سست شدن نقاطی که گذر تدریجی از حالت جامد به نیمه جامد از طریق طیف قابل توجهی از دماها را نشان می¬دهد، شرح داده می-شوند. در مقابل بیشتر مواد به خصوص فلزهایی که ترکیب مشخصی دارند، در گسترده ای محدودی از دماها سریعاً ذوب می¬شوند (Abraham,1960b). توضیح های مختلف و طبقه بندی قیرهای طبیعی، نفت خام، پترولیوم و زغال سنگ بوسیله Abraham(1960a)، German&Hayes (1961)، Bell & Hunt (1963)، Wen & others (1978)، Hunt (1979)، Speight (1980) و Cornelius (1981) داده شده است.

قیر طبیعی

بیشتر از ۵۰ درصد از وزن و بیشتر از ٧۰ درصد از حجم تخته سنگ های قابل اشتعال مواد ارگانیک که از تراکم یا سفت شدن بقایای گیاه که به صورت های متفاوتی تغییر پیدا کرده تشکیل شده اند. زغال سنگ هیومیک از سلول گیاه یا مواد دیواره که تحت شرایط هوازی ته نشین می¬شوند تشکیل می¬شوند در حالی که قیر طبیعی ساپروپلیک از هاگ¬ها، گرده و جلبک که تحت شرایط هوازی ته نشین می¬شوند تشکیل می¬شوند (۱۹۷۹) Hunt.

برای مشاهده نسخه کامل گزارش آن را دانلود کنید

دانلود نسخه کامل

1 پیام

ارسال پیام شما