پیشرفت ۹۵ درصدی ساخت نخستین پارک موزه علوم زمین ایران

0
41

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق گفت: نخستین پارک موزه علوم‌زمین و بزرگترین موزه علوم زمین کشور با پیشرفت ۹۵ درصدی در بخش ابنیه برای تکمیل، تجهیز و راه‌اندازی نیازمند تامین اعتبار است.

جعفر طاهری با بیان این‌که این موزه در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع با زیربنای هزار و ۷۵۰ مترمربع در مشهد ۹۵ درصد پیشرفت اجرایی دارد، تصریح کرد: در صورت تخصیص به موقع اعتبارات به میزان ۲۰ میلیارد ریال نخستین پارک موزه علوم زمین و بزرگترین موزه علوم‌زمین کشور سال آینده در مشهد به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گفته وی، ایران بهشت زمین‌شناسان جهان است زیرا بخاطر فقدان پوشش گیاهی بالا، عوارض زمین‌شناسی آن به سهولت در معرض دید و تجزیه و تحلیل قرار دارد؛  لذا باید امکان بازدید این قابلیت‌ها توسط مردم ایران فراهم شود.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق افزود: پارک موزه علوم‌زمین در مشهد شامل محوطه‌های تخصصی و فضای مسقف است که در محوطه‌ها سه پارک تخصصی پیش‌بینی شده تا بازدیدکنندگان در جریان کامل اقدامات کارشناسان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی قرار گیرند.

طاهری ادامه داد: در فضای مسقف این موزه نیز جلوه‌های زمین‌شناسی در تخصص‌های مختلف وجود دارد و در انتهای این فضا تونلی شبیه‌سازی از معدن زغال سنگ قرار گرفته است.

وی با اشاره به دیگر پروژه در دست انجام مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق گفت: انبار زیرسطحی نگهداری نمونه‌های حاصل از بررسی‌های زمین‌شناسی و اکتشافی نیز با زیربنای هزار و ۲۰۰ مترمربع تجهیز و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مدیرکل زمین‎شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق افزود:سامانه آرشیو مستندات علوم زمین با گنجایش ۵۰ هزار نمونه سنگ، کانی، فسیل و بارگذاری بیش از۱۷ هزار نمونه در آن و ثبت ۱۴ هزار و ۱۱۰ رکورد رایانه‌ای کامل نیز توسط این مرکز ایجاد شده است.

طاهری گفت: بخش عمده‌ای از دانش زمین‌شناسی ایران در منطقه خراسان شکل گرفته لذا نیازمند توجه مسئولان به لحاظ تخصیص اعتبارات بیشتر برای بهره‌گیری مطلوب و توسعه این دانش در کشور هستیم

ارسال پیام شما