پی¬جوئی و اکتشاف عمومی سنگ آهک و سیلیس جهت تأمین مواد اوّلیه بتن سبک در سطح شهرستان های سلسله و دلفان

1
135

از آنجا که محل اجرای پروژه در استان لرستان و شهرستان های سلسله و دلفان واقع شده است در ابتدا اشاره کوچکی به وضعیت استان لرستان و شهرستانهای مذکور می­شود.

استان لرستان یکی از استان­های غربی کشور است که از سمت شمال با استان­های همدان و مرکزی، از شرق با اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با کرمانشاه و ایلام همسایه است. بر اساس تقسیمات كشوری؛ در سال ۱۳۸۱ استان لرستان با مساحت ۲۸۰۶۴۰ كیلومتر مربع، دارای ۱۰ شهرستان با نام های الیگودرز، بروجرد، خرم آباد، دلفان، دورود، كوهدشت، ازنا، پلدختر، سلسله و رومشکان می باشد

نقشه لرستان

نورآباد

نورآباد دلفان شهریست خوش آب و هوا در شمال غرب استان لرستان با آب و هوایی معتدل کوهستانی و مردمانی خونگرم و ساده و مهمان نواز.دلفان با ۲۷۰۰ كيلومتر مربع وسعت، در دل سلسله جبال زاگرس واقع و دو رشته كوه گرين از سمت شمال و شمال غربي و سفيد كوه از سمت جنوب و جنوب غربي آن را مانند حصاري در بر گرفته اند که فاصله این شهر تا مرکز استان (خرم‌آباد) ۸۵ کیلومتر، تا کرمانشاه ۹۵ کیلومتر، تا تهران ۵۷۵ کیلومتر و تا نهاوند ۶۰ کیلومتر است. محدوده این شهرستان در موقعیت جغرافیایی ۴۷ درجه و ۲۷ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۱۸ دقیقه طول جغرافیایی شرقی نصف النهار گرینویچ و ۳۳ درجه و ۵۰ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقیقه عرض جغرافیایی شمالی و با ارتفاع ۲۰۰۰متر از سطح دریا واقع شده به نحوی که گستردگی در طول ۵۲ دقیقه و در عرض ۲۸ دقیقه نشان می‌دهد، در طول جغرافیایی بیشتری کشیده شده است که از جهت اختلاف میزان انرژی خورشیدی دریافتی قابل ملاحظه نیست، به همین علت نقاط شرق و غرب این شهرداری حدود ۴ دقیقه اختلاف ساعت دارند. میزان بارش سالیانه بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیمتر  و تعداد روزهای یخبندان آن حدودا ۱۳۰ روز می باشد.

بنا بر سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، جمعیت نورآباد لرستان ۶۰،۲۳۴  نفر بوده‌است. مرکز دلفان، نورآباد با جمعیت تقریبی ۶۰۰۰۰ نفر است. و دارای ۵۰۰ پارچه آبادی می باشد که در حال حاضر ۴۲۲ روستای آن دایر وبقیه خالی از سکنه و متروکه شده اند. در مغرب آن رودخانه‌های سیمره و گاماسیاب جریان دارند. و در جنوب شرقی آن رودخانه کشکان جاری است همچنین رودخانه بایور(باداور) از میان شهر نورآباد می گذرد.

این منطقه کوهستانی و سردسیر است واز دیر باز محل ییلاق طوایف دلفان بوده است. محصولات عمده آن شامل: غلات، صیفی‌جات، لبنیات و پشم می‌‌باشد.

فایل کامل در لینک زیر قرار دارد

دانلود

1 پیام

ارسال پیام شما