معرفی نرم افزار ArcGIS و آموزش نصب برنامه

1
555
آموزش نصب gis

امروز میخواهیم با نرم افزار پرکاربرد ArcGIS و بخشهای مختلف آن آشنایی مختصری پیدا کنیم. نسخه قدیمی این نرم افزار تحت عنوان ArcView ارائه شده و در زمان خود بسیار کاربردی و انعطاف پذیر بود. اواخر سال ۱۹۹۹ بود که نسخه جدید این نرم افزار با محیط کاربری متفاوت قدم به عرصه نرم افزارهای GIS گذاشت و در نگاه اول محیطی بسیار ساده داشت، اما قابلیت اضافه شدن ابزارهای مختلف، آن را به یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای GIS تبدیل کرد.
هم اکنون نسخه هایی از این نرم افزار در دست است که تحت عنوان سری ۱۰ از آنها میتوان یاد کرد.

نرم افزار ArcGIS دارای بخشهای متنوعی است که به معرفی بخشهای پرکاربرد آن میپردازیم.

ArcCatalog : بطور کلی این بخش از نرم افزار وظیفه مدیریت داده های مکانی، جستجوی داده ها، ایجاد لایه های جدید، ویرایش فراداده، ایجاد اتصال به داده های مکانی موجود در کامپیوتر و پایگاه داده های مختلف را برعهده دارد. پرکاربردترین قابلیت ArcCatalog را میتوان ایجاد لایه های اولیه نام برد.

ArcMap : عمده فعالیت های ما در این بخش از نرم افزار شکل میگیرد. محیطی که ArcMap در اختیار کاربر خود قرار میدهد، امکان مشاهده اطلاعات مکانی و توصیفی و ویرایش آنها را فراهم می سازد. اکثر مجموعه ابزارهای موجود نیز در این محیط دامنه اجرایی وسیع تری دارند و میتوان پس از انجام آنالیزهای موردنیاز، میتوان خروجی را به اشکال مختلف و در قسمت Layout View ایجاد نمود. اکثر کاربران نیز این بخش از نرم افزار را بخش اصلی دانسته و منظورشان از محیط ArcGIS، همین محیط ArcMap است.

ArcToolbox : این بخش نیز حاوی مجموعه ابزارهایی است که در بخشهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند و در مواردی نیز ابزارهای کاربردی جالبی در آن یافت می شود که در هیچکدام از بخشهای دیگر مورد استفاده قرار نگرفته و بصورت هوشمندانه ای گلچین شده اند. ArcToolbox در نسخه های قدیمی بصورت یک واحد مجزا به ایفای نقش می پرداخت، اما هم اکنون به عنوان مکمل بخشهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

امیدوارم مطالب فوق شما را بصورت اجمالی با بخشهای مهم نرم افزار ArcGIS آشنا کرده باشد. منتظر آموزشهای جذاب و کاربردی ما، در آینده نزدیک باشید.

آموزش نصب Arc Gsi 10.2

اگر ورژن قبلی این نرم افزار را نصب کرده اید آن را به صورت کامل از قسمت control panel پاک کنید.

نرم افزار Arc dekstop را نصب کنید و مطابق شکل پیش بریم 🙂

آموزش نرم افزار gsi

آموزش نرم افزار gis

آموزش نرم افزار gis

خیلی خوب حالا بعد زدن next نوبت به مسیر دادن برای نصب برنامه میرسه, به صورت پیش فرض درایو c است بعد انتخاب مسیر next را میزنیم 😉
آموزش تصب gis

طبق آموزش پیش میریم و next را میزنیم

آموزش نرم افزار gis

مطابق تصویر زیر تیک مشخص شده باید غیر فعال باشه

آموزش نرم افزار gsi

خب نصب برنامه دیگه شروع شد 🙂

آموزش نصب gis

gis8

خب نصب برنامه تمام شد حالا فقط کرک کردن برنامه مونده

بعد زدن دکمه finish صفحه Arc gis administrator wizard باز میشه که باید دکمه cancel رو بزنیم

gis9

حالا نوبت به نصب license manager میرسه

gis10

gis11

gsi12

gis13

بعد از این که نصب لایسنس به پایان رسید دکمه finish  رو بزنید حالا دیگه آخرین مرحله نصب مونده…میریم سراغ فعال کردن ArcGIS Administrator

gis14

gis15

بعد از زدن دکمه stop دو فایل ARCGIS.exe و service.txt را دانلود کرده و در مسیر زیر جایگزین فایل های موجود کنید

C:\Program Files (x86)\ArcGIS\License10.2\bin

مجددا فایل service.txt را در مسیر زیر جایگزین کنید

C:\ProgramFiles(x86)\ArcGIS\License10.2\License

بعد از کپی کردن فایلها به سراغ مرحله ۱۶ میریم

gisend

خب دوستان فقط و فقط ی مرحله مونده

برنامه ArcGIS Administrator را از مسیر Start/All programs/ArcGIS باز کنید در پنل سمت چپ بر روی گزینه Desktop کلیک کنید Arcinfo Concurrent use را انتخاب کنید بر روی change کلیک کنید و عبارت ۲۷۰۰۰@localhost را جایگزین عبارت موجود کنید

دوستان خسته نباشید 🙂 برنامه به خوبی نصب شد و شما میتونید برنامه رو اجرا کنید

1 پیام

ارسال پیام شما