لرستان قطب تولید سنگ‌های قیمتی خواهد شد

0
1780

استان لرستان به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فرد توانایی تبدیل شدن به قطب تولید و شناسایی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کشور را داراست

البته برای تحقق این موضوع باید مرکز گوهر تراشی و گوهرشناسی در استان ایجاد شود.
لرستان به دلیل تنوع بالای مواد معدنی می‌تواند به قطب اصلی تولید این محصولات تبدیل شود.
اکنون نیز به همت تعدادی از فعالان این عرصه اقدامات اولیه برای آموزش علاقه‌مندان به گوهرتراشی در استان مهیا شده، اما برای توسعه این صنعت نیازمند حمایت همه‌جانبه مسئولان استان هستیم.
ایجاد مرکز گوهرشناسی و گوهرتراشی در استان می‌تواند زمینه‌ساز تبدیل لرستان به قطب اصلی این حوزه در کشور باشد. امیدواریم با حمایت مسئولان این موضوع تحقق یابد.
گوهر تراشی یکی از مشاغل زودبازده به شمار می‌رود که در صورت برنامه‌ریزی‌ درست می‌تواند با هزینه بسیار کم زمینه را برای اشتغال مناسب فراهم کند.
به ‌بیان ‌دیگر می‌توان با آموزش، پرداخت تسهیلات کم‌بهره و ایجاد شبکه بازاریابی و جمع‌آوری محصولات تولیدی اقدامات مناسبی در این زمینه انجام داد.

گوهرتراشی و اهمیت آن برای اشتغال‌

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان بیان می‌کند: در کشور ظرفیت‌های خوبی در زمینه مواد معدنی وجود دارد که باید آن‌ها را وارد چرخه تولید کرد.«احدالله فاضلی» می‌افزاید: در مورد گوهرتراشی نیز تاکنون نتوانسته‌ایم به‌صورت یک سیستم یکپارچه عمل کنیم.
وی ادامه می‌دهد: در نظر داریم که با حمایت مسئولان، استان لرستان را به‌ قطب گوهر تراشی و گوهرشناسی درکشور و منطقه تبدیل کنیم.
فاضلی بیان می‌کند: اکنون نیز با حمایت فنی و حرفه‌ای کارگاه آموزشی این رشته در خرم‌آباد ایجاد شده و می‌توان با پرداخت تسهیلات حداکثر تا سقف ۲۰ میلیون تومان شاهد اشتغال‌ برای افراد جویای کار و علاقه‌مند بود.
این مقام مسئول می‌افزاید: مکاتباتی با سازمان‌هایی همچون کمیته امدادامام (ره) و بهزیستی برای آموزش افراد زیر پوشش آن‌ها انجام شده تا بتوان از این ظرفیت برای اشتغال‌استفاده کرد.
فاضلی می‌گوید: در نظر داریم با ایجاد یک شبکه بازاریابی زمینه را برای فروش محصولات تولیدشده مهیا کنیم.وی بیان می‌کند: لرستان ظرفیت‌های مناسبی در زمینه تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی دارد و می‌توان با فرآوری این سنگ‌ها ارزش‌افزوده آن‌ها را تا چندین برابر افزایش داد.
این مقام مسئول می‌افزاید: فعالان و گوهرتراشان لرستانی توانایی تولید دستگاه‌های پیشرفته گوهرتراشی را دارند و می‌توان لرستان را به قطب تولید این تجهیزات تبدیل کرد.
مدیرکل زمین‌شناسی لرستان عنوان می‌کند: در نظر داریم با هماهنگی‌های بیشتر بتوان کارگاه آموزشی این رشته را در همه شهرستان‌های استان ایجاد و در مدت‌۳ تا ۵ ماه به آموزش علاقه‌مندان پرداخت.
وی با اشاره به طرح تبدیل لرستان به قطب گوهرشناسی کشور می‌گوید: این طرح به استانداری ارسال شده و با بررسی‌های صورت گرفته و تأیید مسئولان مرتبط می‌توان شاهد اقدامی به مراتب گسترده‌تر بود.

گردش بالای مالی سنگ‌های قیمتی در جهان

یک گوهرتراش به همشهری می‌گوید: طبق برآوردهای انجام‌شده در سال‌های اخیر تجارت بین‌المللی و حجم گردش مالی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.
«مسعود کیانی» ادامه می‌دهد: ایران از نظر تنوع منابع خدادادی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، پس از آمریکای جنوبی، هلند، شبه‌قاره هند و آفریقای جنوبی در رتبه پنجم دنیا قرار دارد.
وی بیان می‌کند: آمارها نشان می‌دهند که ارزش صادرات سنگ‌های قیمتی ایران حدود ۵۰۰ میلیون دلار و معادل ۵ صدم درصد از این تجارت سودآور جهانی است.
این کارشناس گوهرشناسی در ادامه با اشاره به پیشینه گوهرشناسی در ایران می‌گوید: در میان کشورهای آسیایی هیچ کشوری را به قدمت ایران نمی‌توان یافت که تاریخ ۵هزار ساله در جواهرسازی و زرگری داشته باشد.
کیانی بیان می‌کند: اکنون کشورایران در رتبه پنجاهم جهان در فناوری سنگ‌های قیمتی قرار دارد و به همین دلیل باید با برنامه‌ریزی مناسب این عقب‌ماندگی را جبران کرد.
وی عنوان می‌کند: از این نکته غافلیم که ارزش برخی سنگ‌های قیمتی از طلا هم بیشتر است.
این گوهرشناس اضافه می‌کند: در ایران استخراج، تراش، تولید جواهرآلات و حتی فروش و تجارت آن همچنان سنتی است و به همین دلیل از ارزش‌افزوده بالای این صنعت محروم هستیم.

وجود ۲۰۰ محدوده سنگ قیمتی در کشور

کیانی با اشاره به شناسایی ۲۰۰ محدوده دارای سنگ قیمتی در ایران می‌افزاید: توسعه صنعت تراش، برش و فرآوری سنگ می‌تواند فرصت‌های شغلی مناسبی را در زمینه‌های همچون اکتشاف، تولید، بخش تجارت و صادرات ایجاد کند.
این گوهرشناس ادامه می‌دهد: در کشور سنگ‌هایی همچون عقیق، فیروزه، سنگ کریستال، گارنت و جاسپردر معادن استان‌های خراسان، اصفهان، آذربایجان شرقی، لرستان، همدان و زنجان وجود دارند.
وی می‌گوید: هیچ مرکز مطالعه علمی دقیق و سازمان‌یافته‌ای در توزیع و اکتشاف سنگ‌های قیمتی در ایران وجود ندارد.
کیانی ادامه می‌دهد: در نظر داریم با حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری مناسب مرکز فرآوری و شناسایی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی کشور را در استان ایجاد کنیم.
وی اضافه می‌کند: برای تحقق این هدف به اعتبار بیش از یک میلیارد تومان نیازمند هستیم.
این گوهرشناس در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های استان می‌گوید: لرستان با توجه به موقعیت زمین‌شناسی و جغرافیایی خود می‌تواند قطب گوهر تراشی در کشور شود و محصولات تولیدی آن به بازارهای داخل و خارج کشور صادر شوند.
کیانی ادامه می‌دهد: البته در سال‌های گذشته دوره آموزشی گوهر تراشی در استان برگزار شد، اما به دلایل خاص نتوانستیم در این زمینه موفق عمل کنیم.
وی بیان می‌کند: با پیگیری‌های صورت گرفته دوره‌های آموزشی گوهر تراشی در اداره کل فنی و حرفه‌ای استان در حال برگزاری است.
کیانی می‌گوید: ارزش‌افزوده سنگ‌های نیمه قیمتی ۲۰ برابر است. به بیان دیگر می‌توان با خریداری یک کیلو سنگ خام با قیمت تعیین شده، با فرآوری آن ۲۰ برابر قیمت اولیه ارزش‌افزوده به دست آورد.
این گوهرشناس عنوان می‌کند: در مورد سنگ‌های قیمتی نیز تا ۵۰۰ برابر ارزش‌افزوده خواهیم داشت و این آمار نشان‌دهنده اهمیت این حوزه در توسعه اقتصادی یک جامعه است.

گوهرتراشی؛ فعالیتی دانش بنیان

یکی از فعالان این حوزه به همشهری می‌گوید: با کمترین سرمایه و هزینه و با یک فضای محدود می‌توان به تولید سنگ‌های قیمتی اقدام کرد.
«محمد رحمتی» می‌افزاید: برای موفقیت در این حوزه باید تسهیلات لازم به متقاضیان پرداخت شود.
وی ادامه می‌دهد: این حوزه به‌عنوان زنجیره‌ای از فعالیت‌های دانش‌بنیان است که از اکتشاف شروع می‌شود و به آموزش و عرضه خاتمه می‌یابد.
رحمتی می‌گوید: اکنون اقداماتی همچون اکتشاف و برداشت سنگ‌های قیمتی همچون عقیق در استان انجام‌شده و با تکمیل طرح مطالعاتی این حوزه اطلاعات بیشتری نیز به دست خواهد آمد.
این کارشناس بیان می‌کند: باید زنجیره تولید این سنگ‌های قیمتی را در استان ایجاد کنیم. البته برای بازاریابی انتظار می‌رود مسئولان حمایت‌های ویژه‌ای از فعالان این عرصه کنند.

گوهرتراشی و ظرفیت بالقوه آن

یک مربی گوهرتراشی با اشاره به این‌که برای ارزش یافتن یک سنگ باید آن را تراش داد، می‌گوید: اکنون گوهر تراشی در استان یک‌رشته نوپاست و لرستان ظرفیت‌های لازم برای توسعه این صنعت را داراست.
«امید دهقان پور» می‌افزاید: دوره آموزشی گوهرتراشی در استان نیز در حال برگزاری است.
وی اضافه می‌کند: با آموزش علاقه‌مندان به این صنعت، گوهر تراشی شرایط لازم را برای ایجاد اشتغال مستقیم در استان دارد. دهقان پور می‌افزاید: ۳۰ کانی جواهری را می‌توان در استان استخراج کرد و هر چه میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه بیشتر باشد موفقیت بیشتری حاصل می‌شود.
وی عنوان می‌کند: توانسته‌ایم یک دستگاه گوهر تراشی بسازیم که با ثبت شدن آن می‌توان شاهد افزایش بهره‌وری در این حوزه بود. این مربی گوهرتراشی یادآور می‌شود: با کمک این دستگاه همه سنگ‌ها به جز الماس تراش داده می‌شوند.
وی با اشاره به قیمتی یا نیمه قیمتی بودن سنگ‌ها می‌افزاید: با اکتشاف سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در لرستان می‌توان سنگ‌هایی همچون عقیق، یاقوت، گارنت و جاسپر را پیدا كرد.
دهقان پور ادامه می‌دهد: برای توسعه این صنعت در لرستان نیازمند به حمایت‌های مادی و معنوی مسئولان هستیم و انتظار داریم که تسهیلات لازم را به افراد آموزش دیده شده پرداخت کنند.
منبع : همشهری لرستان

ارسال پیام شما