دریاچه گهر کجاست

2
273

این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است. دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دورود امکان‌پذیر است. کوهنوردانی که به قله‌های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولا برای رسیدن به گهر از مسیر آبادی تیان حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر تیان می‌توان از راه آهن تهران، خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند از قطار پیاده شد.

دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع شده است. این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه دورود قرار دارد. این دریاچه به «نگین اشترانکوه» معروف است و سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می‌نمایند.

گهر یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که با حدود ۱٫۵ کیلومتر طول و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر عرض و چهار تا ۲۸ متر عمق در ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی دورود با ارتفاع ۲ هزار و ۳۵۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است. طبیعت این منطقه به خصوص در بهار و تابستان بسیار زیبا است. گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع یک زمین لرزه بزرگ به وجود آمده است. این دریاچه روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین این دریاچه احتمالا در اثر جنبش گسل دورود و رویداد یک زمین لغزش، سنگ ریزش تشکیل شده است. دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است که ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه که ساحلی ماسه‌ای دارد و به تدریج عمیق می‌شود، در کلیه نقاط دارای ساحلی ماسه‌ای است جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود.


با حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید که یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. جریان ورودی آب دریاچه ۱۰ فوت مکعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود ۲۰ فوت مکعب بر ثانیه می‌باشد. علت افزایش حجم آب خروجی دریاچه وجودچشمه‌های در قسمت تحتانی آن است. آب اصلی تامین کننده در یاچه از طریق رودخانه ورودی آن یعنی تاپله است که دارای آبی بسیار خنک ورنگی شفاف و بلورین با بستری مملو از سنگ ریزه یاقلوه سنگ است که بدون افت و با کمی شتاب وارد دریاچه کوچک می‌شود و پس از طی مسافتی کوتاه وارد دریاچه گهر می‌شود. در ابتدا وانت‌های دریاچه سطح مسطحی به صورت یک پارک طبیعی دیده می‌شود که در کنار آن انواع درختان بید، گردو، سیب، زالزالک، شن، ارجن و… وجود دارد. خزه‌ها، جلبک‌ها از کیاهان آبزی دریاچه به شمار می‌رود. در دریاچه گهر انواع ماهی‌های خال قرمز،قزل آلا، رنگین کمان به وفور دیده می‌شود.
این دره در امتداد دریاچه گهر، پس از چند کیلومتر وارد دره صخره‌ای با عرض تقریبی ۵۰۰ متر می‌شود. تنگه باریکی که رود سفید آب یا گهر رود در آن جریان دارد دارای کوه‌ها و صخره‌های بلندی است که فقط پیاده می‌توان در آن راهپیمایی کرد. در این دره زیبا و دلنشین انواع درختان از قبیل گردو، سیب، انجیر،توت، بادام، پود، کلخن، انگور و… روییده‌اند.

2 پیام ها

  1. با سلام . متأسفانه زمین شناسان همیشه میرن جاهای معروفی که بررسی شده اند رو بیشتر مطالعه می کنند . در استان خودمون هزاران جای ناشناخته و کشف نشده وجود داره که ارزش زمین شناسی اون خیلی بیشتر از جاهای دنیاست و واقعاً بی نظیر اند . امیدوارم یه روزی برسه که زمین شناسان عزیز کشورمون بودجه ای برای صرف کارهای تحقیقاتی بهشون تعلق بدن تا بتونن در زمینه ی زمین شناسی واقعاً کار کنن و پدیده هارو در سطح جهانی معرفی بکنند .
    با تشکر از سایت خوبتون

ارسال پیام شما