اشترانکوه کجاست

0
2466
اشترانکوه

اشترانکوه با ارتفاع ۴۱۵۰ متر بلندترین نقطه استان لرستان  است. این‌ رشته‌ کوه‌ بخشى‌ از چین‌خوردگى‌ زاگرس‌ (میانى‌) است‌ که‌ در امتداد شمال‌ غربی‌- جنوب‌ شرقی‌ به‌ طول‌ حدود ۵۰ کیلومتر و عرض‌ حدود ۲ تا ۱۱ کیلومتر در فاصله دو شهرستان‌ دورود و الیگودرز استان‌ لرستان‌ قرار گرفته‌ است به‌ گونه‌ای‌ که‌ از ۱۰ کیلومتری‌ جنوب‌ شرقی شهر دورود آغاز، و به‌ جنوب‌ روستای‌ چقاگرگ‌  منتهى‌ مى‌شود.

قله‌های‌ مهم‌ این رشته کوه از شمال‌ غربی‌ به‌ جنوب‌ شرقی‌ چال‌ میشان‌،گل‌گل‌، گل‌گهر، سَن‌ بُران‌ (بلندترین‌ قله اشترانکوه‌ با ارتفاع ۴۱۵۰ متر)،کوله‌ لایو، میرزایى‌، فیالسون‌، لگه‌، سراب‌ شاه‌ تخت‌، سوزنى‌ مهرجمال‌،مهرجمال‌، پیاره‌ دره‌ تخت‌، پیاره‌ کمندون‌، ازنادر و کوله‌جنو  می‌باشند.

در ارتفاعات‌ اشترانکوه‌ دره‌هایى‌ یخچالى‌ وجود دارند که‌ در اصطلاح‌ محلى‌ به‌ آن‌ها چال‌ مى‌گویند. از جمله این‌ چال‌ها مى‌توان‌ از چال‌ میشان‌، چال‌ کبود، چال‌ بران‌، چال‌ فیالسون‌، چال‌ شاه‌تخت‌، چال‌ پیارو و چال‌ همایون‌ نام‌ برد. در آخرین چال اشترانکوه (به نام چال همایون)، قله مرتفع کفت همایون با ارتفاع ۴۰۰۰ متر قرار دارد همچنین چشمه معروف و بزرگ شاه تخت که بزرگ‌ترین سرچشمه آب دز است، در این محل واقع شده است. از سوی دیگر دریاچه زیبای گهرنیز در قسمت جنوبی این چال قرار گرفته و جاذبه آن را دوچندان نموده است.

این رشته کوه از لحاظ گونه‌های جانوری و گیاهی جزو مناطق حفاظت شده است و در سال ۱۳۴۸ جزو محیط زیست جهانی قرار گرفت. در اشترانکوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس، استپ‌ها در شیب ملایم بعضی نقاط و گل‌های طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه ‌است.

از گونه‌های جانوری آن می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ و از پرندگان می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک و شاهین اشاره کرد که همگی تحت حفاظت محیط زیست می‌باشند.

ارسال پیام شما