اختصاص اعتبار استانی برای مطالعه ژئوسایت ها و …

0
33

اختصاص اعتبار استانی برای مطالعه ژئوسایت ها و ثبت جهانی ژئوپارک ها ,

مدیرکل مرکز منطقه ای لرستان ،مرکزی وایلام،مهندس حیدری نژاد ضمن اشاره به اختصاص اعتبار استانی برای مطالعه ژئوسایت ها وثبت جهانی ژئوپارک ها  اظهار کردند ژئوپارک‌ها؛ ابتکارى نو در بهبود اقتصاد محلی هرمنطقه است. ایشان خاطرنشان کرد: شناخت میراث زمین‌شناختى هرمنطقه از مهم‌ترین اقدامات براى ثبت تاریخ زمین‌شناسى و تکامل آن منطقه است. مهمترین اهداف راهبردی ژئوپارک‌ها را تشویق به انجام فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرد و افزود: ژئوپارک‌ها با افزایش تعداد بازدیدکنندگان، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی جوامع محلی بازی می‌کنند که با روی آوردن گردشگران به سمت ژئوپارک‌ها، سرمایه و پول نیز در همان جهت سرازیر می‌شود.

وی مسائل مربوط به شناخت، آموزش و حفاظت از این میراث گرانبها را به عنوان موضوع مهم صنعت ژئوتوریسم یاد کرد و افزود: ژئوپارک، محدوده‌ای مدیریت شده مشتمل بر سایت‌های میراث زمین‌شناختی، تحت مفهوم کلی حفاظت، آموزش و توسعه پایدار است. و در زمینه توسعه پایدار نیز ژئوپارک‌ها از استراتژی‌های خاصی در زمینه بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر محلی و تولید محصولات سازگار با محیط جهت به حداقل رساندن تاثیرات منفی زیست محیطی برخوردارند.

حیدری نژاد با بیان این‌که گردشگرى همواره از صنایع درآمدزا و کم هزینه در جهان و یکی از مقوله‌های مهم در اقتصاد جهانی به شمار می‌رود، تصریح کرد: تمام کشورهای جهان رویکرد ویژه‌ای به توریسم دارند و سعی می‌کنند به نحوی درآمد حاصل از جذب توریسم جایگزین درآمد سایر منابع غیرپایدار شود.

ایشان ژئوپارک ها را بعنوان یک نوآورى جهت ترویج فعالیت‌های ژئوتوریسمی در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی مطرح یاد کرد و افزود: ژئوپارک طبق تعریف یونسکو، قلمرویی با محدوده‌های کاملاً مشخص با مساحت کافی و پهناور است که برای توسعه اقتصادی منطقه بکار می آید.

ایجاد اشتغال و کسب درآمد در جامعه میزبان را از دیگر اثرات اقتصادی تاسیس ژئوپارک‌ها یاد کرد و گفت: ایجاد ژئوپارک‌ها از طریق توسعه صنعت زمین‌ گردشگری به کاهش بیکاری و کسب درآمد منتهی می‌گردد.

وی در ادامه با بیان این که لرستان به عنوان پایتخت ژئوتوریسم کشور  از نظر داشتن جاذبه هاى طبیعى غنی است، تصریح کرد: قرارگیری مجموعه‌ای از جاذبه‌های تاریخى، معمارى، اجتماعى و فرهنگى چشمگیر در کنار جاذبه‌های طبیعی و زمین‌شناختی منجر شده لرستان پتانسیل مناسبی در راستای توسعه زمین گردشگری و ایجاد ژئوپارک دارا باشد.

ایشان با اشاره به اهمیت اقتصادی ژئوپارک‌ها در سطح منطقه‌ای و ملی، برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند مدت بر پایه تحقیقات و پژوهش‌های علمی جهت شناسایی و معرفی پدیده‌های زمین‌شناختی و همچنین فرهنگ‌سازى و ترویج مفاهیم مرتبط با زمین گردشگرى و ژئوپارک از طریق آموزش‌های اصولی را از گام‌های اساسی در این زمینه یاد کرد.

وی همچنین همکاری‌های بین سازمان‌های ذیربط در راستای ثبت ژئوپارک جهت حفاظت از میراث گرانبهای زمین‌شناختی لرستان و بهره‌برداری از آنها جهت توسعه همه جانبه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز لازم و ضروری دانست.

ارسال پیام شما